Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 6385090



*

nr 638 5090


Karl Dahlqvist

(1900-1971), Sverige


Akvarell, Karl Dahlqvist (1900-1971), Dalsland-1942, 27x35


Karl Dahlqvist, svensk målare och skulptör född 1900 i Stockholm, död 1971.

Följerätt

Ja

Utrop:

100 kr

Såld:

100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 3 maj 2010
kl 19:05:40


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
3/5 17:54:30 1      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Karl Dahlqvist

Karl Dahlqvist, svensk målare och skulptör född 1900 i Stockholm, död 1971.

Läs mer om Karl Dahlqvist
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller karl dahlqvist svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 8022 Akvarell
    Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 18:38
  • 8213 Akvarell
    Åslund, daterad -90, sjölandskap. Akvarell, bildmå..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 20:06
  • 8097 Akvarell
    Birgit Sahlberg. Signerad, daterad 1927, stilleben..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 19:36
  • 8188 Akvarell
    Eva Ekberg. Signerad, daterad 2003, Clematis. Akva..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 19:47
  • 8315 Akvarell
    F Lachner, Signerad, Damm, 35x49 cm, yttermått ink..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 19:35
  • 8009 Akvarell
    Hugo Carlberg (1880-1943), Sverige. Monogramsigner..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    26 jan kl 18:12




Ladda ner broschyr